Martel in the Slovene Karst in 1893

Martel in the Slovene Karst in 1893
Author: E. A. Martel
Publisher: Založba ZRC
Total Pages: 88
Release: 2021
Genre: Science
ISBN: 9610505333

E.A. Martel (1859–1938) upravičeno velja za enega najpomembnejših ljudi v zgodovini raziskovanja jam. Ker je pisal v francoščini, je bilo njegovo delo v tistih delih Srednje Evrope, ki so bili v avstrijskem cesarstvu, malo poznano. Tako veliko tega, kar je napisal o klasičnem krasu (Krasu), ni bilo lahko dostopno tistim, ki zdaj živijo na tem območju. Zato ta angleški prevod njegove objave iz leta 1894. Martel je bil v Sloveniji od 14. septembra 1893 do sredine oktobra. Glavne jame in kraške značilnosti regije mu je razkazal Wilhelm Putick, ki je kraje raziskoval od leta 1886. Pomoč mu je odobril grof Falkenhayn, dunajski kmetijski minister, kar zgovorno priča o tem, kako mednarodno pomemben je bil Martel.

Martel in the Slovene Karst in 1893

Martel in the Slovene Karst in 1893
Author:
Publisher:
Total Pages: 0
Release: 2021
Genre:
ISBN:

E.A. Martel (1859-1938) is rightly regarded as one of the most important people in the history of cave study. Writing in French, as he did, his work was little known in those parts of central Europe that were in the Austrian empire. Thus much of what he wrote about the Classical Karst was not readily accessible to those now living in that area. It is for that reason that this English translation of his 1894 publication has been made. Martel had been in Slovenia from 14 September 1893 to mid October. He was shown the principal caves and karst features of the region by Wilhelm Putick who had been exploring these places from 1886 onwards. This assistance had been authorised by Count Falkenhayn, the Minister of Agriculture in Wien. Such was the importance with which Martel was regarded internationally.

Slovene Karst and Caves in the Past

Slovene Karst and Caves in the Past
Author: Trevor Shaw
Publisher: Založba ZRC
Total Pages: 466
Release: 2015-06-01
Genre: Karst
ISBN: 9612547408

The caves and dramatic limestone scenery of the Slovene karst have attracted visitors for centuries. The great stalagmites and roaring underground rivers were seen by relatively few people at that time but many of them did record their experiences in diaries as well as in print. These are used in the book, which is a result of a long-time collaboration between an English historian of speleology and a Slovene historian, to describe what they saw and what they thought about it, with contemporary illustrations by contemporary artists and photographers. Modern tourism derives from the tours led by Thomas Cook who first came to Postojnska jama in 1868. Music in that cave has a very long history for dancing or concerts. This is only one example of the relation between caves and people as a constant theme in this book. Altogether the 39 chapters describe, for example, the problems facing all travellers in pre-railway days and point out that one of the very first women to explore difficult caves did so at Škocjan. Also touched upon is Darwin’s interest in Slovene cave animals and a lot more. _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ Kraške jame, pa tudi posebna in zanimiva slovenska pokrajina – kras – že stoletja privlačijo obiskovalce. A vendar je bilo v preteklih stoletjih le peščici dano občudovati najrazličnejše kraške formacije in prisluhniti bučečim podzemeljskim rekam. Kar nekaj obiskovalcev je izkušnje in opažanja zapisalo v dnevnike in jih v tiskani obliki celo objavilo. V knjigi, ki je plod dolgoletnega angleško-slovenskega sodelovanja (svetovno znanega preučevalca zgodovine speleologije in slovenske zgodovinarke), so povzeti njihova opažanja in vtisi, dopolnjeni z ilustracijami oziroma s fotografijami iz tistega časa. Dobo modernega turizma je začel Thomas Cook, ki je prve organizirane skupine v Postojnsko jamo pripeljal leta 1868. V tej jami že vrsto let prirejajo glasbene oziroma plesne prireditve. To je le en vidik odnosa med človekom in jamo, ki ga obravnava knjiga. V 39 poglavjih spoznamo na primer težave, s katerimi so se spoprijemali obiskovalci jam pred uvedbo železnice, izvemo, da je ena izmed pionirk – raziskovalk jam – raziskovala prav Škocjanske jame, da so živali, ki jih najdemo v slovenskih jamah, pritegnile pozornost samega Darwina in še veliko več.

Palaeomagnetism and Magnetostratigraphy of Karst Sediments in Slovenia

Palaeomagnetism and Magnetostratigraphy of Karst Sediments in Slovenia
Author: Nadja Zupan Hajan
Publisher: Založba ZRC
Total Pages: 270
Release: 2008-01-01
Genre: Karst
ISBN: 9612540586

Namen knjige je predstaviti rezultate 10 let trajajočih slovensko-čeških raziskav, ko smo predvsem z različnimi paleomagnetnimi metodami intenzivno raziskovali kraške površinske in jamske sedimente v različnih geografskih in geoloških območjih Slovenije. Paleomagnetne raziskave sedimentov so prinesle presenetljive rezultate glede starosti sedimentov v jamah in na površju in s tem tudi prve podrobne informacije o starosti jam in posredno tudi našega krasa. Pri vzorčevanju sedimentov za paleomagnetne analize smo v nekaterih primerih našli fosilne ostanke favne, njihova najdba je zelo pomembna ker, smo tako lahko rezultate paleomagnetnih in magnetostratigrafskih analiz postavili v točno določen čas.

Foreign travellers in the Slovene karst (1537–1900)

Foreign travellers in the Slovene karst (1537–1900)
Author: Trevor R. Shaw
Publisher: Založba ZRC
Total Pages: 246
Release: 2000-01-01
Genre: Karst (Slovenia and Italy : Region)
ISBN: 961635812X

Glavni namen knjige je, da bi z njo postali dostopni izvirni opisi slovenskih jam in kraških značilnosti, kakor so jih doživeli in zabeležili popotniki po slovenskem Krasu v nekaj preteklih stoletjih. V knjigi so zbrani (in mnogi tudi v obliki faksimila objavljeni) opisi 89 popotnikov. Ti opisi, objavljeni večinoma v malo znanih publikacijah znanstvenih poročil, nekateri pa tudi na novo odkriti v rokopisnih zbirkah, niso zanimivi zgolj za zgodovino raziskovanja in poznavanja krasa, temveč so obenem bogat vir za slovensko zgodovino nasploh, in še posebej za lokalno zgodovino ter zgodovino posameznih panog tedanjega gospodarstva (npr. promet in komunikacije), pa tudi za etnografsko podobo Krasa v preteklih stoletjih.